دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور دستگاهی است که از دو بخش ژنراتورو موتور دیزلی تشکیل شده است. کاربرد اصلی این وسیله این است که در مواقع قطع برق، توسط این دستگاه می‌توان انرژی مورد نیاز را تولید کرد. بسیاری از افراد از نحوه راه اندازی دیزل ژنراتور اطلاع ندارند و در مواقعی که برق شهری در دسترس نباشد، نمی­دانند که چطور باید این دستگاه پرکاربرد و مفید را برای رفع احتیاجات خود به کار بیندازند؛ ازاین رو در این مقاله بر آن شده­ایم که شما را با مراحل راه‌ اندازی این تجهیزات آشنا کنیم.

دیزل ژنراتور اسکانیا

دیزل ژنراتور های اسکانیا در شرایط و محیط ‌های پر چالش همچون مناطق عمرانی دور از دسترس یا محدوده معدن، دستگاه های آماده به کار هستند.

آماده سازی دیزل ژنراتور

قبل از این‌که اقدام به راه ‌اندازی دیزل ژنراتور کنید، باید تست diesel generator انجام گردد. دستگاه را به طور کامل بازرسی کنید و در صورت وجود هر گونه عیب و ایراد نسبت به رفع آن اقدام کنید. مراحل بازرسی دستگاه به شرح ذیل است:

 1. پیش از بازرسی کلید کنترل پنل دیزل ژنراتور باید خاموش گردد، البته دقت کنید که الکترود خروجی باتری را اتصال کوتاه نکنید.
 2. در مرحله بعد اتاق دستگاه باید به دقت بررسی شود، تا اطمینان حاصل کنید که در اطراف دستگاه مواد اشتعال ‌زا و قابل انفجار وجود نداشته باشد.
 3. مطمئن شوید که قطعات الکتریکی و کنترلی وسیله کاملا درست وصل شده اند.
 4. بررسی سیستم تنظیم دریچه گاز از اهمیت بسیاری برخوردار است.
 5. از قبل سفت شدن تسمه شارژر، تسمه پمپ آب و تسمه فن نیز امینان حاصل کنید.
 6. بخش چرخان دستگاه را به دقت تمیز کنید، تا مطمئن شوید که هیچ جسم خارجی در آن وجود ندارد.
 7. از نشتی مایع خنک کننده، سوخت و روغن نیز مطمئن شوید.
دیزل ژنراتور (MTU)

ژنراتور (MTU)
شرکت MTU Friedrichshafen و با نام اختصاری MTU یک شرکت خودرو سازی آلمانی بوده که در سال 1909 توسط ویلهلم مایباخ با همراهی پسرش کارل مایباخ تاسیس گردیده است.

 

مرحله دوم بازرسی برای راه اندازی دیزل ژنراتور

برای راه ‌اندازی دیزل ژنراتور بعد از این که قطعات دستگاه را بازرسی کردید و مطمئن شدید که هیچ کدام مشکلی ندارند، حال باید مرحله دوم بازرسی را انجام دهید. در این مرحله دیگر کاری با قطعات diesel generator ندارید، بلکه باید مواردی مانند سطح روغن، سوخت و غیره را چک کنید.

سطح روغن: اطمینان حاصل کنید که سطح روغن بین بالاترین و کمترین علامت و حتی المقدور نزدیک  حد بالایی قرار گرفته است.

سطح سوخت: چک کنید که میزان سوخت در باک دیزل ژنراتورچه اندازه است، اگر به اندازه کافی نبود، نسبت به اضافه کردن سوخت اقدام کنید. به این نکته دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید سوخت بدون فیلتر برای موتور دیزل استفاده شود.

سطح خنک کننده: نسبت به تنظیم سطح مایع خنک کننده در 5 سانتی متری پوشش پرکننده اقدام کنید، تا مطمئن شوید که هیچ مانعی در خارج از رادیاتور وجود ندارد.

فیلتر هوا: بررسی فیلتر هوا بسیار مهم است. هیچ گاه موتور دیزل را بدون فیلتر هوا به کار نیندازید. توصیه می­شود که حتما نشانگر مسدود شدن فیلتر هوا را بررسی کنید. چنانچه نشانگر قرمز بود، حتما فیلتر هوا را عوض کنید.

سطح باتری: کلید برق را قطع کنید و ولتاژ باتری را از صفحه کنترل چک کنید. اگر میزان ولتاژ کمتر از 22 ولت بود، نشان دهنده این است که نمی­تواند دستگاه را راه اندازی کند، لذا باید باتری شارژ شود.

دیزل ژنراتور ایویکو

ژنراتور ایویکو ، کمپانی ایویکو (Iveco) ژنراتور گازوئیلی یا دیزلی خود را از توان 30 کاوا تا 500 کاوا در مدل های زیر ارائه می دهد که شما مشتریان عزیز می توانید با کلیک بر روی هر مدل، مشخصات فنی آن مدل را ملاحظه فرمایید.

آماده سازی دیزل ژنراتور برای راه اندازی

پس از این که تنظیمات مورد نظر را انجام داده و همه موارد را چک کردید، با خیال راحت می توانید، نصب و راه اندازی ژنراتور را انجام دهید. برای این کار ابتدا دکمه شروع را فشار دهید. اگر دستگاه روشن نشد، حدود 20 ثانیه صبر کنید و دوباره دکمه را بزنید.

اگر عملیات استارت برای 3 بار پشت سر هم ناموفق بود، استارت را متوقف کنید. در این موارد معمولا خطایی در یکی از بخش های دستگاه وجود دارد. خطا ممکن است از ولتاژ باتری یا مدار روغن  باشد که باید نسبت به رفع آن اقدام کنید. توجه داشته باشید که راه اندازی مداوم دستگاهی که به درستی کار نمی­کند، معمولا باعث تجمع گاز در سیستم اگزوز می گردد. در چنین شرایطی خطر انفجار وجود دارد.

طبق دستورالعمل دیزل ژنراتور، برای راه اندازی دستگاه در محیط هایی با دمای پائین حتما باید آماده سازی انجام شود. بهتر است از سوخت زمستانی مناسب برای این منظور استفاده کنید. این مسئله موجب می گردد که خطر رسوبات مومی در سیستم تزریق سوخت کمتر شود. از آنجا که دمای پایین ظرفیت باتری را کاهش می­دهد، لذا باتری باید سالم باشد.

بعد از این که نصب دیزل ژنراتور انجام شد و دستگاه با موفقیت به کار افتاد، در این حالت بهتر است که دمای آب، فشار روغن، ولتاژ و غیره را به دقت بررسی کنید. چنانچه هرگونه ایرادی مشاهده کردید، بلافاصله دستگاه را متوقف کنید. پس از رفع عیب، دستگاه می­تواند دوباره راه اندازی شود. در مرحله بعد سیستم اگزوز دود، مدار روغن و مدار گاز را از نظر نشتی مورد بازرسی قرار دهید. بررسی اتصال دستگاه از نظر شل بودن و لرزش شدید بسیار مهم است.

دیزل ژنراتور بنز

دیزل ژنراتور بنز ، دیزل ژنراتور بنز ایدم
بنز ایدم یک شرکت تولید موتورهای دیزلی است که در سال سال 1350 با مشارک ایران و دایملر کرایسلر آلمان در تبریز شروع به فعالیت کرد.

نکات مهم بعد از راه اندازی دیزل ژنراتور

بعد از راه اندازی دیزل ژنراتور باید به یک‌سری نکات به شرح ذیل توجه کنید:

 • زمانی که دیزل ژنراتور در حال کار است، اتصال را کوتاه نکنید؛ زیرا باعث صدمه جدی به تجهیزات می شود.
 • جدا کردن قطعات از مجموعه ژنراتور در حین کار اکیدا ممنوع است.
 • به تمام بخش هایی که حرکت نسبی دارند، اصلا دست نزنید.
 • هیچ گاه توربوشارژر، لوله اگزوز، مایع خنک کننده با دمای بالا و سایر سطوح داغ را با دست لمس کنید.
دیزل ژنراتور پرکینز

دیزل ژنراتور Perkins
شرکت پرکینز (Perkins) انگلیس، ژنراتور دیزلی (گازوئیلی) خود را در مدل های زیر ارائه می دهد که شما مشتریان عزیز می توانید با کلیک بر روی هر مدل، مشخصات فنی آن مدل را مشاهده فرمایید.

خرید دیزل ژنراتور با کیفیت از دیاکو

نتیجه گیری

دیزل ژنراتورها در مواقعی که دسترسی به برق شهری امکان پذیر نیست، می­توانند انرژی مورد نیاز شما  را تامین کنند. راه اندازی دیزل ژنراتور ممکن است برای عده‌ای مشکل باشد، اما توجه به چند راه کار ساده موجب می­گردد که به سهولت بتوانید این تجهیزات را راه اندازی کرده و مورد استفاده قرار دهید.

فروشگاه آنلاین دیاکو در زمینه فروش انواع دیزل ژنراتور فعالیت دارد. مجموعه دیاکو جهت جلب رضایت مشتریان خود، قیمت دیزل ژنراتور را بسیار ارزان در نظر گرفته است. تمام محصولات این وبسایت علاوه بر دارا بودن نرخ مقرون به صرفه، از کیفیت بالایی نیز برخوردارند. برای خرید دیزل ژنراتور می­توانید سفارش خرید خود را در سایت ثبت کنید، تا کارشناسان واحد فروش دیاکو در کوتاه­ترین زمان ممکن به درخواست شما رسیدگی کنند.