راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

مقدمه نصب ژنراتور:

دیزل ژنراتور ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت استفاده صحیح، کاملا ایمن باشند و به همین دلیل مسئولیت ایمنی دستگاه با افرادی است که دیزل ژنراتور ها را نصب و از آن استفاده و نگهداری می کنند. زیرا که برای راه اندازی یک دیزل ژنراتور ، رعایت اصول ایمنی و شرایط نصب آن تاثیر بسیار مستقیمی بر میزان عملکرد و کارایی دستگاه دارد و متاسفانه بسیاری از کارخانجات ها دیزل ژنراتور های خود را به صورت غیر حرفه ای توسط افرادی که در این زمینه کارشناسی ندارند راه اندازی می کنند و سالها با راندمان پایین و مشکلاتی بسیار در بهره برداری نامطلوب و ناقص از دیزل ژنراتور های خود استفاده می کنند.

درباره دیزل ژنراتور ها

اکثر دیزل ژنراتورها برای تولید انرژی الکتریکی از سوخت های دیزلی یا گازوییلی استفاده می کنند که بر اساس توان تولیدی تقسیم بندی شده اند که توان های کم برای مصارف خانگی و فروشگاه ها و… مورد استفاده قرار می گیرند و توان های بالاتر برای کارهای صنعتی و کشاورزی و…. قابل استفاده هستند. با توجه به اینکه دیزل ژنراتورها نه تنها برای تولید انرژی و روشنایی قابل استفاده هستند بلکه برای تامین نیروی محرک هم نقش بسزا و اساسی دارند.معمولا اجزای دیزل ژنراتور ها درون محفظه ای بنام کانوپی قرار دارند که به منظور کاهش صدا و به اصطلاح سایلنت شدن صدای ژنراتور و همچنین جلوگیری از دسترسی افراد غیر مجاز به محفظه  مورد استفاده قرار می گیرد.

 

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور ، نمونه از ژنراتور سایلنت کانوپی دار، نصب دیزل ژنراتور نیازمند در نظر گرفتن الزامات خاصی میباشد. در ادامه سعی گردیده نکات کلی که در هنگام نصب دیزل ژنراتور باید در نظر گرفته شود

 

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

نصب و راه اندازی دیزل ژنراتور

بهتر است برای افزایش طول عمر دیزل ژنراتور و میزان بهره برداری بالای آن و همچنین عملکرد بهتر دستگاه ، دیزل ژنراتور ها توسط افراد کارشناس و مجرب بصورت صحیح و درست راه اندازی شود. چنانچه اگر محل قرار گیری ژنراتور تراز نباشد باعث ایجاد لرزش هایی        می شود که تاثیرات بسیار نامطلوبی بر عملکرد سیستم می گذارد و همین امر باعث پایین آمدن طول عمر قطعات نصب شده بروی شاسی مانند: تابلو برق ، کوپلینگ ، گرم کن و غیره می شود.
برای نصب موتور باید به مکان آن دقت بسیاری شود و به گونه ای طراحی شده باشد که کارشناس ژنراتور به راحتی بتواند دستگاه را به طور مرتب سرویس و نگهداری کند همچنین در نصب باید دقت فراوانی داشته باشد زیرا که از ورود هرگونه گرد و خاک و آشغال و مواد خارجی به سیستم سوخت یا همان توربو شارژ جلوگیری شود تا اختلالی در روند عملکرد دستگاه در طول زمان پیش نیاید. همچنین دقت لازم را داشته باشد تا قبل از وصل لوله های تغذیه موتور ، داخل آن را با هوای فشرده تمیز کند.

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

شرایط آب و هوایی مناسب جهت نصب و نگهداری دیزل ژنراتور

برای آن که انجام کارهای سرویس و نگهداری سیستم به آسانی انجام شود باید به مکان نصب موتور دقت بسیاری شود. تا از ورود هرگونه آلودگی و گرد و غبار ، پرز، دود ، روغن ، بخار آب و…. به داخل سیستم خنک کننده جلوگیری شود.

همچنین شرایط سطح زمین هموار یا شیب دار بودن آن

حفاظت در برابر عناصر آب و هوای همچون برف و باران و تگرگ سیل یا تابش مستقیم آفتاب و گرمای بیش از حد و سرما بیش از حد

حفاظت در برابر اشیای سقوط کننده همانند درخت، ستون ها و یا دربرابر وسایل نقلیه یا لیفتراک، امکان محدود کردن دسترسی برای افراد غیر مجاز، بهترین شرایط برای قرار گیری دیزل ژنراتور در هوای باز است که جریان هوا آزاد باشد تا سیستم داغ نکند و از توان موتور کم نشود.
و بسیاری از موارد دیگر که در هنگام نصب دیزل ژنراتور باید مورد بررسی قرار گیرند.که با مراحعه به کتاب راهنمای جامع نصب و نگهداری ژنراتور می توانید بقیه موارد را به طور کلی مورد بررسی قرار دهید.

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

فوندانسیون ( لرزه گیر )

محل قرار گیری ژنراتور باید به گونه ای باشد و طراحی شود که هم تراز با سطح زمین باشد تا از لرزش های دستگاه جلوگیری شود. فوندانسیون به معنی سینی و لرزه گیراست، که زیر دیزل ژنراتور نصب شده و مانع بوجود آمدن لرزش های زیر شاسی که توسط موتور دیزلی به کل سیستم شده است می باشد که می توان گفت شاسی زیر دستگاه برای جا بجایی آسان آن طراحی شده است تا ژنراتور آسیبی نبیند.
نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که، برخی از ژنراتور ها به دلیل وزن دستگاه و نیروهای میکانیکی وارد بر زمین نیاز چندانی به یک فوندانسیون بسیار قوی ندارند و تنها با فرش بودن و صاف بودن سطح محل قرار گیری ژنراتور جهت جلوگیری از وجود گرد و خاک در زمان کارکرد موتور کفایت می کند.

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

محل قرار گیری لوله باک در دیزل ژنراتور

به دلیل سنگین بودن آب و املاح آن و قرار گرفتن در قسمت پایینی تانکر سوخت ترجیحا بهتر است شیر گازوئیل تانکر سوخت در قسمت پایین جهت مصرف دیزل ژنراتور نصب نشود. چنان چه این مشکل پیش آمد برای رفع آن می توان یک شیر تخلیه در انتهایی ترین قسمت تانکر وصل کرد تا بتوان بطور مرتب توسط کارشناس مربوطه املاح و آب را تخلیه و خارج کرد.
توجه فرمایید هرگز نباید سطح سوخت از محل نصب تانکر سوخت بالاتر باشد زیرا باعث سوختن و از کار افتادن موتور می شود.

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

طراحی رادیاتور خروجی دیزل ژنراتور (اکسترنال)

گاهی اوقات ممکن است هوای رادیاتور دیزل ژنراتور در فضای آزاد خارج نشود بنابراین باید داکت صحیح و مناسبی قرار داد که این امر باعث خروجی هوا داخل رادیاتور می شود ، علاوه براین نیز تاثیر بسزایی بر میزان صدای تولیدی فن و خنک شدن موتور دیزل یا ژنراتور گازسوز را دارد.نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که در تغییر زوایا داکت رادیاتور خروجی دقت بسیاری به عمل آورید و به هیچ عنوان بطور ناگهانی زوایا را تغییر ندهید. سعی کنید هنگام نیاز به تغییر زاویه داکت خروجی آب ، بصورت نرم و آرام عمل کنید.

راهنمای جامع و کاربردی نصب ژنراتور

استفاده از کانوپی یا مسقف کردن محل نصب و استقرار دیزل ژنراتور

منظور از لغت کانوپی مسقف کردن در محل قرارگیری دیزل ژنراتور است. سازه اتاقک محل نصب میتواند با مصالح معماری مناسب با اقلیم منطقه ساخته شود. بنابراین با توجه به اقلیم منطقه می توانید از عایقهای حرارتی و رطوبتی لازم استفاده نمایید. همچنین باید برای این بخش آب روهای کافی در اطراف سقف سازه پیش بینی کنید تا آب به صورت مناسبی جمع آوری شده و به زمین هدایت شود. به دلیل زلزله خیز بودن برخی از مناطق ایران، پیشنهاد میشود اتاقک دستگاه در برابر زلزله مقاوم باشد.